סירוס חתולים – למה זה חשוב?

אם תהיתם או התלבטתם האם כדאי לכם לסרס את החתול שלכם, סביר להניח שאחרי שתקראו את המאמר הזה יהיה לכם קל יותר להחליט. ברחובות הארץ ניתן למצוא יותר מחצי מיליון חתולי רחוב, כאשר קצב ההתעברות שלהם מהיר ועמותות רבות מנסות לתת פתרון לחתולים חסרי הבית, אך כמות החתולים שזקוקים למענה היא פשוט עצומה. וטרינרים רבים ממליצים על סירוס/עיקור חתולים, כיוון שהעמותות לא מצליחות להשתלט על קצב גידול האוכלוסייה של החתולים ובנוסף לכך חתולי רחוב שאינם מטופלים באופן קבוע בווטרינריה, עלולים לשאת מחלות רבות ולהדביק את הסביבה שסובבת אותם ולכן, סירוס מוקדם הוא חשוב מאין כמוהו.

סירוס חתולים חשוב לא רק לנו

עיקור חתולות יכול להציל אותן מהידבקות במחלות בעת מגע עם חתולים זכרים. בתקופות ייחום, חתולים זכרים מחפשים חתולה מיוחמת, מה שעל פי רוב גם גורר ריבים ומלחמות. מלחמות בין חתולים יכולות לגרום לפציעה ולמוות. לכן, חתולים מסורסים יותר מאופקים ופחות תוקפניים כלפי חתולים אחרים ובני אדם. בנוסף, קיים יתרון רפואי לחתולים שעוברים סירוס/עיקור, כאשר הסיכוי לחלות בסרטן האשכים או סרטן הרחם קטן באופן משמעותי. אחד מן הרגליו של החתול הוא סימון טריטוריה על יד מתן שתן – גם סממן זה יפחת והסיכוי שחתול יסמן טריטוריה ליד הדלת של ביתכם פוחת. קיים גם יתרון רפואי בסירוס חתולים ולכן רצוי לסרס/לעקר גם חתולים ביתיים, כאשר על ידי כך תוכלו למנוע את האפשרות שהחתול שלכם יברח החוצה ויידרס או שיביא מחלות והיריון לא רצוי.

תהליך הסירוס

התהליך הרפואי שמתבצע בסירוס/עיקור הוא הוצאת איברי הרבייה של החתול או החתולה. התהליך מתבצע רק על ידי וטרינר מוסמך, כאשר החתול נמצא תחת הרדמה מלאה. סירוס חתולים נמצא כפחות מסובך זאת כיוון שאיברי הרבייה חיצוניים ואינם פנימיים כמו אצל החתולות. את הסירוס מומלץ לבצע בעת הגעת החתולים לבגרות מינית, בסביבות גיל שישה חודשים. אין סיבה לדאגה כל עוד מקפידים על הוראות הווטרינר, כאשר מדובר בניתוח נפוץ למדי ורוב החתולים עוברים את הניתוח בהצלחה. ההנחיה העיקרית היא לא להביא לחתולים לאכול ולשתות כ – 12 שעות לפני הניתוח. כמובן שהחתולים יצטרכו להישאר במעקב של הווטרינר וצוות המרפאה למשך מספר שעות לאחר הניתוח לבדיקת מדדי דופק, נשימה ומעקב החלמה של הניתוח.
יש שיחששו להוציא/”לזרוק” כסף על תהליך הסירוס וייראו בסירוס בזבוז כספי. אך מדובר בהשקעה ארוכת טווח, חד פעמית וכזו המונעת הוצאות כספיות יקרות אחרות (כדוגמת היריון, סרטן ומחלות אחרות), העלולות להידרש מכם במידה ולא תבצעו את תהליך הסירוס.
אם גם אתם רוצים לדאוג לעתיד טוב ובריא יותר לחתולים שלכם ולסביבתכם, אתם מוזמנים להגיע לייעוץ וטיפול במרפאה שלנו. במרפאת ד”ר די, צוות המרפאה ילווה אתכם לאורך תהליך הסירוס וזמין תמיד בשבילכם למענה על כל שאלה שאולי יש לכם.