אנשים רבים לא פעם מתפתים לאמץ כלבים המסתובבים ברחובות ללא בעלות כלשהי. בעלי החיים המסתובבים ברחוב, מעוררים בנו לא פעם רחמים מפאת הסיבה שאין מי שידאג להם. יש משהו בחוסר האונים של היצור הקטן זה, שמאפשר לנו להתחבר רגשית בקלות לגור כלבים עזוב, מפוחד ומסכן אשר נמצא נטוש במורד הרחוב. אך חשוב שתזכרו, שאימוץ מהרחוב יגרור איתו הוצאות כספיות רבות הכוללות עיקור כלבות או סירוס כלבים, חיסונים וטיפול וטרינרי במידת הצורך. לכן, לפני שאתם מקבלים החלטה, כדאי שתגיעו לאחת מן עמותות האימוץ הקרובות אל ביתכם ותבררו במה כרוך סל אימוץ ומהן העלויות הכוללות הנדרשות בו, כך שתוכלו לדעת מראש לאילו הוצאות אתם צפויים פחות או יותר.

היוזמה החדשה של משרד החקלאות

לאחרונה, יצא משרד החקלאות ביוזמה חדשה, אשר מתבססת על סבסוד עמותות המציעות סלי אימוץ וזאת על מנת לעודד את הציבור לאמץ כלבים אשר הגיעו לעמותות. משרד הבריאות, יכסה כחצי מסלי האימוץ המוצעים בעמותות השונות, על מנת להקל על ההוצאות הכספיות הכרוכות באימוץ, כך שיותר אנשים יבחרו לאמץ כלבים ויורידו את העומס הקיים בעמותות השונות. בין השאר, כולל סל האימוץ גם סירוס ועיקור.

תופעת הכלבים המשוטטים עלולה לא רק להרחיב את קצב התרבות הכלבים המצויים ללא השגחה ברחוב, אלא אף לפגוע הן בבריאותם של הכלבים והן בבריאות הציבור. סירוס כלבים ועיקור כלבות ימנע את התרבותם ברחבי המדינה ויקל על פיקוח מספרי הכלבים שעברו תהליך זה. מה גם שהתפרצות של מחלות נפוצה יותר בקרב כלבים שלא עברו סירוס ועיקור. בנוסף, משרד החקלאות מעודד אימוץ מעמותות אשר מפקחות על מצבו הבריאותי של הכלב.

תהליך עיקור כלבות וסירוס כלבים

עיקור כלבות הוא נושא רגיש לחלק לא מבוטל מהאוכלוסייה. רבים רואים את הליך העיקור והסירוס כהליכים פוגעניים ברמה הפיזית הנפשית והבריאותית לחיית המחמד. אך חשוב לזכור כי ללא הליכים אלה, קודם כל בריאותם של הכלבים תעמוד בסכנה מתמדת, במקביל מספר הכלבים אשר ישוטטו בחופשיות ברחוב יגדל מיום ליום ובסופו של דבר, יזיק גם לסביבה האנושית. כך למשל, כלבים מסורסים מתקוטטים פחות עם כלבים אחרים וכתוצאה מכך גם פחות ננשכים ונפצעים ומעבירים מחלות אלה לאלה. זאת ועוד, סירוס כלבים מונע גידולים סרטניים באיבר מינו של הכלב. בהתייחס לעיקור כלבות, ככל שמקדימים לעקר את הכלבה, כך פוחת הסיכון שלה לחלות בסרטן.

חושבים לאמץ? אימצתם כלב ואתם מחפשים וטרינר מקצועי ומסור? במרפאה הווטרינרית של ד”ר תמצאו את כל המידע שאתם צריכים וכן שירותי וטרינריה לכלבים – צרו קשר ונשמח לעמוד לשירותכם.