כיום יותר מבעבר, אנו מוצאים שאלרגיות מהוות בעיה ומטרד לחיות המחמד שלנו. אלרגיה היא תגובת יתר של המערכת החיסונית, המגיבה לחומר בלתי מזיק כאילו היה מסוכן ונלחמת בו.

תגובה אלרגית מתרחשת כאשר חומר זר, הנקרא "אלרגן", חודר לגוף ומתקשר לחלבון סגולי הנמצא בדם ונקרא "נוגדן". במצב תקין הנוגדנים בגוף מזהים חומר זר והורסים אותו. בבעל חיים אלרגי ההתקשרות גורמת לתאים מסוימים בגוף (תאי mast) לשחרר מגוון רחב של חומרים כימיים, בניהם חומר הנקרא "היסטמין". שחרור חומרים אלה גורמים לתסמיני האלרגיה המאופיינים בגרד, פריחה, נשירת שיער, בעיות בדרכי הנשימה ולבעיות במערכת העיכול (שלשולים, עצירויות).

אלרגיה לפרעושים

האלרגיה הנפוצה ביותר בקרב חיות מחמד היא אלרגיה לפרעושים. הפרעוש ניזון מדמו של בעל החיים, באמצעות חדק, החודר דרך העור לתוך כלי הדם. דרך החדק מחדיר הפרעוש חלבון נוגד קרישה, המאפשר לו לשאוב דם, מבלי שייקרש. חיה אלרגית תגיב לחלבון זה בגרד רב, הגורם לפציעות בגוף ולזיהומים, לדלילות הפרווה והתקרחות, בעיקר בגב התחתון ובבסיס הזנב. לרוב, האזור מלווה בפצעונים,באדמומיות ובסימני נשיכות של חיית המחמד.

הטיפול כולל הרחקת חיית המחמד ממקור האלרגיה, באמצעות הדברה ע"ג חיית המחמד אחת לחודש ובאמצעות הדברת הקרקע אחת לחודש. בחודשי הקיץ יש צורך בטיפול תכוף יותר.
במקרה הצורך, יינתן טיפול בזריקות ובכדורים נגד הגרד ומתן אנטיביוטיקה נגד הזיהום.

למעבר לקריאה על טיפול בטפילים חיצוניים

בעיות אלרגיה אצל כלבים

 

 

אלרגיה אטופית

אלרגיה אטופית היא רגישות יתר לחומרים הנישאים באוויר, הנשאפים דרך מערכת הנשימה או באים במגע ישיר עם העור. בתקופת האביב והקיץ רמת האלרגנים באוויר גבוהה, לכן רוב הכלבים מראים סימנים קליניים בעונות אלה.

האלרגיה מאופיינת בליקוק כפות הרגלים ובגירוד אובססיבי באוזניים, בבית השחי, במפשעה וסביב הפה. כתוצאה מהליקוק, מהגירוד ומהפציעה העצמית של חיית המחמד, העור יכול להיות אדום ומגורה ותתכן דלקת עמוקה של העור עם מעורבות של דלקות אוזניים.
ללא טיפול, מצב העור יחמיר וגורמים מזהמים כמו חיידקים ופטריות עשויים להתרבות ולהתפשט.

האבחנה מתבצעת, באמצעות בדיקה תוך עורית של האלרגנים, או בבדיקת דם הנשלחת למעבדה בארה"ב. בשלב ראשוני יינתן טיפול תרופתי, המפחית משמעותית את הגרד ואת הפגיעה העצמית של חיית המחמד. במקרים של דלקות עור יינתן טיפול באנטיביוטיקה.

בהתאם לתוצאות בדיקת הדם, יינתן טיפול המכונה אימונותרפיה, אשר באמצעותו יוזרקו לגוף נוגדנים, במטרה לשנות את התגובה החיסונית אליהם. שימוש בחומצות שומן ובשמפו רפואי היפו-אלרגני, עשויים לשפר את מצב העור ולהקל על הסימפטומים.

למצבי חירום אצל כלבים לחץ

אלרגיה למזון

אלרגיה למזון היא אלרגיה קשה לאבחון, המתאפיינת בעיקר בגרד ובליקוק יתר בכל חלקי הגוף. בשיעור קטן, תאופיין האלרגיה בבעיות במערכת העיכול- שלשולים, בעיקר.

אלרגיה למזון יכולה להופיע בכל גיל ובכל גזע ולהחמיר בתנאי חום ולחות גבוהים. חלבונים ופחמימות הם עיקר מרכיבי המזון העלולים לגרום לאלרגיה.
הדרך היעילה ביותר לאבחן אלרגיה למזון היא באמצעות ניסוי האכלה במזון רפואי היפו-אלרגני, למשך 8 שבועות. במשך זמן זה, יש להזין את בעל החיים אך ורק במזון הרפואי, ללא שום תוספות כולל עצמות משחק, חטיפים וכו'.
חיית מחמד אלרגית תפסיק להתגרד במהלך החודשיים בהם ניזונה ממקור תזונה היפו -אלרגני. לאחר 8 שבועות יש לשוב ולהזין את חיית המחמד במזון המקורי. חזרה לגרד ולליקוק, בעקבות הזנה במזון המקורי, תאשר שאכן חיית המחמד אלרגית למזון.

במקרה של בעל חיים אלרגי, יש להקפיד להזין בעל חיים אלרגי במזון היפואלרגי בלבד, משך כל חייו.

לייעוץ ובדיקה, אתם מוזמנים לתאם תור במרפאתנו  09-3741100 :)